Zajęcia klubowe w WTZ

 

Program "Zajęcia klubowe w WTZ" ma na celu wsparcie osób niepełnosprawnych w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym poprzez prowadzenie przez Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) zajęć klubowych jako zorganizowanej formy rehabilitacji. Program "Zajęcia klubowe w WTZ" jest rozwiązaniem, które sprzyja aktywnemu wspomaganiu osób z niepełnosprawnością, które opuszczają warsztat w związku z podjęciem zatrudnienia oraz osób oczekujących na przyjęcie do WTZ. Wsparcie kierowane jest do osób niepełnosprawnych posiadających ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), które mogą być beneficjentami programu.

 

 

Z wizytą u Księżnej Daisy

Uczestnicy zajęć Klubowych WTZ PSONI Koło w Krośnie ostatnie zajęcia spędzili na Śląsku. Termin wycieczki nie był przypadkowy. Maj to najlepszy czas na podziwianie barw, które dominują w Ogrodzie Przyrodniczym Kapias w Goczałkowicach. Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny Pokazowej Zagrody żubrów w Pszczynie. W zagrodzie obok żubrów można podziwiać również innych przedstawicieli świata zwierząt. Kulminacyjnym punktem wyprawy było podziwianie wnętrz Muzeum Zamkowe w Pszczynie. A było co podziwiać…

Śladami soli

W sobotni poranek 22 kwietnia Uczestnicy Zajęć Klubowych PSONI Koło w Krośnie zameldowali się w Kopalni Soli „Bochnia”. Poznali historię powstania kopalni, usłyszeli wiele interesujących ciekawostek, spacerowali trasą turystyczną wdychając zdrowe i rześkie powietrze. Podczas spaceru uliczkami Bochni Klubowicze mieli okazję przekonać się jak gęsto usiana była sieć szybów kopalni – teraz w ich miejscu stoją specjalne wagoniki. Bardzo ciężkie wagoniki. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Wiśniczu. Najciekawszym punktem były warsztaty alchemiczne, podczas których poznawali tajniki alchemii. Klubowicze przygotowali własnoręcznie perfumy i w doskonałych humorach wrócili do domów.

Ps. Panie Lucjanie, pamiętamy 1248!

W Wielkanocnym klimacie

Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego Uczestnicy zajęć klubowych spotkali się, by jak najlepiej się do nich przygotować. Podczas warsztatów rękodzielniczych każdy mógł wykonać piękny stroik, który będzie zdobił np.: świąteczny stół. Zaroiło się więc od baranków, króliczków i wiosennych kolorowych kwiatów. W czasie warsztatów cukierniczych zapoznali się ze sposobami przygotowaniai dekorowania tradycyjnych ciast Wielkanocnych. Naprawdę zapachniało Świętami, kiedy wyciągaliz pieców przygotowanie własnoręcznie baby i mazurki. Teraz czas, by zdobytą wiedzę wykorzystaćw domu podczas świątecznych przygotowań.

Zdrowo i sportowo

Minioną sobotę Uczestnicy Zajęć Klubowych PSONI Koło w Krośnie spędzili w fit atmosferze. Po porannym wysiłku w Xtreme Fitness Krosno Galeria, w której zostawili mnóstwo kalorii i wylali siódme poty, Klubowicze przygotowali zdrowy posiłek. Nie zabrakło pełnowartościowych składników oraz alternatywy dla popularnych słodyczy. Teraz nadszedł czas by wraz z nadchodzącą wiosną wprowadzić zdrowe zmiany w życie.

Nowe początki

Uczestnicy Zajęć Klubowych PSONI Koło w Krośnie rozpoczęli kolejną już edycję spotkań.

Z tej okazji zorganizowali wyjazd do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego. Był to dzień niezwykły, pełen atrakcji. Klubowicze odwiedzili "Czary Napary Akademię Ziołową", gdzie poznali właściwości lecznicze roślin. Następnie udali się na wystawę "Świat Ojca Mateusza" i wykorzystali okazję do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z figurami woskowymi ulubionych postaci z serialu. W Baranowie Sandomierskim Klubowicze zwiedzili wnętrza zamkowe, a punktem kulminacyjnym wycieczki były warsztaty w Muzeum Teatru Polskiego Radia. To było niezapomniane doświadczenie po raz pierwszy usłyszeć brzmienie swojego głosu na nagraniu radiowym, tworzyć dźwięki i być aktorem słuchowiska radiowego.

To są czary, pewno czary

Ostatnie spotkanie w tej edycji Zajęć Klubowych Uczestnicy spędzili w Krakowie. To był udany wyjazd, nietuzinkowy, magiczny. Klubowicze zwiedzili m.in.: Krakil Muzeum Iluzji. Dziękujemy przewodniczkom o imionach: Alex i Weronika za przystępną i ciekawą podróż w świat naukowej iluzji. Zwiedzając muzeum doświadczyliśmy „ile magii jest wokół nas”. Na trasie atrakcji miasta Kraka nie zabrakło oczywiście głównych zabytków, ale także wystawy szopek Bożonarodzeniowych w Muzeum Krakowa. Zachwyceni Klubowicze długo zapamiętają ten wyjazd. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej niezwykłej wyprawy.

Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy

W piątkowy wieczór 9.12.2022r. przy symbolicznym stole Wigilijnym w Restauracji „Portius” zebrali się Uczestnicy Zajęć Klubowych WTZ PSONI Koło w Krośnie w towarzystwie rodziców/ opiekunów. To szczególne spotkanie swoją obecnością uświetnili przedstawiciele Zarządu PSONI Koło w Krośnie , Przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna oraz kierownictwa ZAZ. Po tradycyjnym podzieleniu się opłatkiem, złożeniu życzeń świąteczno- noworocznych, był czas na wspólne rozmowy. Wymieniano się opiniami o wartości zajęć klubowych, prowadzonych w ramach nich treningach i szkoleniach. Podsumowano dotychczasową pracę klubu oraz omówiono plany na przyszłość. Jak to wspaniale gdy jesteśmy wszyscy razem i zawsze możemy na siebie liczyć.

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła

W minioną sobotę Klubowicze uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła. Przygotowali pachnące pierniki oraz tradycyjną świecę z węzy pszczelej, która może być wspaniałą dekoracją stołu wigilijnego. W nagrodę za ciężką pracę udali się na kręgle i bilard do Dworu Ostoia w Klimkówce. Emocji było co niemiara.

Której but na progu stanie, pierwsza panna na wydanie

25.11.2022 roku Uczestnicy Zajęć Klubowych WTZ PSONI Koło w  Krośnie, świętowali tradycyjne Polskie "Andrzejki". Z tej okazji zorganizowali wspaniałą zabawę. Były wróżby, konkursy, tańce, czerwony dywan i "Oskary". Klubowiczom dopisywały apetyty i wyśmienite humory. Nie schodzili z parkietu do ostatniej piosenki. 

Kolejne zajęcia klubowe za nami

Podczas ostatniego spotkania uczestnicy zajęć klubowych PSONI Koło w Krośnie, brali udział w warsztatach z Panią psycholog na temat odchodzenia i śmierci bliskiej osoby. Strata jest nieodłączną częścią ludzkiego życia, dlatego grupa ćwiczyła metody radzenia sobie ze stresem związanym z przeżywaniem czyjegoś odejścia. Klubowicze opracowali wspólnie program artystyczny na tegoroczne spotkanie wigilijne, które miałoby charakter integracyjny. Podzielili się rolami i zrobili próbę. Na Klubowiczów czekały już wyszkliwione prace, które wykonywali podczas ubiegłych warsztatów ceramicznych. Gotowe przedmioty mogli zabrać ze sobą. W ramach treningu społecznego klubowicze wybrali się do kina i zakupili bilety na film pt. "Listy do M 5”. Spotkanie zakończyło się wyjściem na pizze, podczas którego wymieniali się wrażeniami z obejrzanego filmu. W powietrzu czuć już zapach zbliżających się świąt…